Od Belgie po Švédsko. Jaká témata hýbou volbami do europarlamentu v jednotlivých zemích?

Itálii chybí stovky tisíc pracovníků, populace stárne a lidé emigrují. Proto se otevírá se migrantům

Italská premiérka Giorgia Meloniová před dvěma lety vyhrála parlamentní volby se slibem, že sníží migraci. Tento slib ale nedodržela. Loni do Itálie přicestovalo skoro 156 tisíc lidí – tedy zhruba o 50 tisíc víc než předcházející rok. Meloniová před eurovolbami mění strategii a místo migračních kvót, které prosazovaly dřívější italské vlády, podporuje dohody se zeměmi, odkud přistěhovalci přicházejí.

Čtěte také

„Jmenuji se Yacoub Dabre. Jsem z Burkiny Faso. Teď žiju v oblasti Lazia nedaleko Říma. Do Itálie jsem přijel před osmi měsíci,“ říká 24letý Yacoub, který odjel z Burkiny Faso kvůli válce. Doma nechal rodiče i mladší sestru. Má za sebou strastiplnou cestu, během které mu šlo několikrát o život. Nejdřív cestoval do Nigeru a potom přešel Saharu.

„Potkali jsme ozbrojence, kteří nás přepadli a vzali nám naše zásoby – chleba i vodu. Měli jsme před sebou ještě přes 50 kilometrů. Podařilo se nám dojít až do jedné vesnice v Alžírsku, kde nám dali najíst a napít. Díky nim jsme přežili.“

Plavba přes moře

Yacoubovo putování ale neskončilo. Z Alžírska ho čekala cesta do Tuniska a pak plavba přes Středozemní moře na italský ostrov Lampedusa. „Pluli jsme na malé dřevěné loďce. Bylo nás 45. Bylo to velmi nebezpečné. Moře bylo rozbouřené. Několik lidí z jiných člunů zemřelo.“

Celá cesta Yacoubovi trvala asi dva měsíce. Teď se učí italsky. Chce studovat a najít si práci. Proto taky vyhledal pomoc neziskové organizace Baobab, která mu v kanceláři v Římě pomohla sepsat životopis v italštině. Stejná organizace ve spolupráci s dalšími skupinami rozdává přistěhovalcům jídlo.

Na jídlo čeká 90 lidí

Čtěte také

Pietro je dobrovolník církevní organizace, nosí červenou vestu. Pomáhají mu dvě dobrovolnice. Společně rozdávají jídlo zhruba 30 migrantům. „My přivážíme jídlo ve středu. Jsou tu lidé hlavně z Afriky – z Nigérie, Burkiny Faso, Libye, Súdánu nebo z Eritreje. Na jídlo tu obvykle čeká až 90 lidí. Dnes jich tu je o něco méně, protože je zima.“

„Registrujeme hodně mladých lidí, kteří z vlasti utíkají kvůli válce, terorismu, hladu i klimatickým změnám. Víte, mnoho lidí by rádo zůstalo doma a krmilo svá zvířata, ale už je jednoduše nemají čím krmit kvůli klimatickým změnám nebo kvůli tomu, že velké evropské podniky znečistily ovzduší a kontaminovaly řeky, ze kterých tamní obyvatelé čerpali vodu.“

Chybí pracovníci

Andrea Costa vede neziskovou organizaci Baobab. Očekává, že s teplejším počasím a s klidnějším mořem počty uprchlíků do Itálie zase porostou. Zároveň ale podle něj ze země odcházejí mladí Italové:

Čtěte také

„Loni odjelo 230 tisíc mladých Italů. Migrujeme stejně jako na začátku 20. století. Itálie skoro zapomněla, že miliony Italů tehdy odjely do celého světa – do Spojených států, Německa nebo Francie.“

V Itálii kvůli emigraci chybí nekvalifikovaní i kvalifikovaní pracovníci, inženýři, matematici i programátoři. Vláda proto plánuje do příštího roku vydat 450 tisíc povolení k pobytu. Nelegální migraci chce premiérka Giorgia Meloniová řešit prostřednictvím širší spolupráce s tranzitními zeměmi nebo se zeměmi původu migrantů.

Dohody uzavřela například s Albánií nebo s Tuniskem. Meloniová stála taky u zrodu unijní dohody s Egyptem, která počítá s více než 7 miliardami eur ekonomické pomoci.

autoři: Martin Balucha , prh
Spustit audio