Od Belgie po Švédsko. Jaká témata hýbou volbami do europarlamentu v jednotlivých zemích?

Ve Slovinsku jsou tématem eurovoleb stávky. Za důstojnější podmínky stávkují lékaři i veřejný sektor

Slovinsko ochromila řada stávek. Pracovníci ve zdravotnictví, ve veřejném sektoru, ale i soudci a státní zástupci si stěžují na malé platy, příval práce a narůstající odpovědnost. Stávky jsou jedním z hlavních témat nadcházejících evropských voleb.

Pětačtyřicetiletý Michal žije v Lublani přes 20 let. V poslední době si všímá, že politická situace v Česku a ve Slovinsku je v některých věcech podobná.

„V současnosti tady vládne koalice, která drží dohromady jen kvůli tomu, aby se nedostala k moci opozice, podobně jako v Česku. Koalice ej složená ze tří stran, z nichž dvě jsou spíše levicové a jedna středová,“ popisuje Michal.

Lékaři na pokraji sil

Nejsilnější vládní stranou je Hnutí svoboda současného premiéra Roberta Goloba. Proti němu stojí opozice vedená expremiérem Janezem Janšou ze Slovinské demokratické strany. Právě ta by mohla v eurovolbách posílit a získat velkou část europoslanců. Těch bude mít Slovinsko nově devět místo osmi.

Vládním stranám by mohla uškodit současná stávka lékařů, která trvá od poloviny ledna. Kvůli ní jsou čekací doby na návštěvu doktora i v řádu několika týdnů. Po dobu stávky navíc lékaři odmítají dělat zákroky a vyšetření v případech, které nejsou aktuní. Výjimku mají starší lidé a těhotné ženy.

Čtěte také

„Problémy našeho zdravotnického systému trvají u roky. Je to čím dál horší. Nejvíc mě na tom štve, že nás vláda nebere vážně. A nejen že si z nás dělají legraci, ani neberou v potaz to, že je nedostatek lékařů. V evropském srovnání jsme úplně na konci v počtu doktorů na celkový počet obyvatel,“ říká onkoložka Anna Lina Vondušek. Slovinská vláda tvrdí, že na splnění požadavků zdravotníků nemá dostatečné prostředky. Podle Anny jsou už doktoři na pokraji sil a personál nemocnice prostě opouští.

Práce je víc a víc a jestli někdo něco neudělá, celý systém zkolabuje. Už teď odchází sestry do soukromého sektoru, do zahraničí, nebo úplně opouští medicínu,“ dodává onkoložka Anna Lina Vondušek.

Dalším problémem se kterým se Slovinsko muselo potýkat, byly povodně. Ty zemy zasáhly loni v srpnu. Při neštěstí zemřelo 7 lidí. Voda tehdy poškodila asi 15 tisíc domů. S následky pomáhalo několik evropských států.

autoři: Jiří Klečka , agf
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.