Když je potřeba načíst těžký text, volá se strýčku Achabovi, říká herec Jaroslav Haidler. Do češtiny převedl i příběhy psané jidiš

13. únor 2024

Vyprávět příběhy je podle něj dar, i proto má rád práci pro rozhlas; líbí se mu, že kulisy děje si tvoří sami posluchači. Od 80. let je součástí ústeckého Činoherního studia a stejně dlouho se věnuje studiu svých židovských kořenů. Miluje epitafy na židovských náhrobcích. „Jsou rytmické a ještě se z nich dozvíte, že nebožka ušetřila dětem peníze na studia,“ říká herec Jaroslav Achab Haidler. Odkud se jeho druhé jméno vzalo? I na to se ve Vizitce ptal Ondřej Cihlář.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.